Pomenom poginulim borcima u crkvi Svetog Lazara, u krugu bivše kasarne i polaganjem cvijeća na Spomenik braniocima Trebinja danas su obilježene 33 godine od početka rata na području tadašnje trebinjske opštine.
Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić istakao je da nikada ne smijemo zaboraviti sve borce koji su nam omogućili da danas živimo i radimo u miru i slobodi.
„Moramo biti složni, kao što su naši borci bili devedesetih godina na linijama fronta. Gradska uprava Trebinja do sada je mnogo uradila za ovu populaciju, zaposlena su djeca poginulih boraca, brojni projekti su realizovani, kako bi olašali život ovih kategorija, ali znamo da još mnogo treba da se uradi“, rekao je Ćurić.
Predsjednik Skupštine gradske Boračke organizacije Pero Vuković rekao je da se na današnji dan sjećaju svih koji su za državu i slobodu dali ono najvrijednije – svoj život.
„Nikada ne smijemo zaboraviti 19 naših boraca, koji su poginuli 1. oktobra, ali moramo se sjećati svih boraca, učesnika odbrambeno-otadžbinskog rata i da o njima pričaamo sa poštovanjem. Naš osnovni cilj je da borcima poboljšamo uslove života i smatram da smo mnogo toga uradili. Zaposlili smo 26 boraca, finansijski smo pomogli preko 100 boraca i tu smo za bilo koji vid pomoći“, naveo je Vuković.
Miodrag Višnjić, borac Trebinjske brigade kaže da im je 1. oktobar, već 33 godine jedan od najtežih i najtužnijih dana u godini.
„Tog utorka, rat je počeo napadom hrvatske vojske na teritoriju BiH, na Ivanici je odmah poginulo 10 ljudi. Mi koji smo preživjeli, tu smo da se sjećamo i da nikad ne zaboravimo naše borce. Neka im je vječna slava i hvala“, rekao je Višnjić.
1. oktobra 1991. godine hrvatske paravojne snage ispalile su nekoliko minobackačkih granata na pripadnike vojne jedinice – JNA, od kojih je nastradalo devetoro Trebinjaca, jedan Gačanin, dva dobrovoljca i sedam aktivnih vojnika, dok je je veliki broj boraca bio ranjen.
Cvijeće na spomenik su položili predstavnici Gradske uprave, Boračke organizacije i Socijalističke partije.
Radio Trebinje