

Danas će astronomi održati događaj “Horizonski teleskop” gdje će prikazati rezultate pokušaja fotografisanja ove crne rupe. Ovaj događaj bit će dostupan na njihovom YouTube kanalu.
Još uvijek nije u potpunosti jasno šta će nam tačno otkriti. Postoji razlog zašto još uvijek nismo vidjeli fotografiju crne rupe u centru naše galaksije. Naime, uprkos svojoj velikoj masi, ova rupa je ustvari mala i okružena velikom količinom gasa i vrtlognog materijala.
Naučnici fotografisanje ove rupe porede sa fotografisanjem DVD diska na površini mjeseca, tj ukoliko to želite uraditi bit će vam potreban veliki teleskop.
Ako se Sagittarius A star uporedi sa mjesecom, vidjet ćemo da je ona 37,2 miliona puta manja od njega, te je naučnicima za fotografisanje potreban teleskop veličine planete Zemlje.
Klix.ba



















