Folksvagen XL1, najrjeđi serijski VW, bio je kulminacija decenije dugog projekta razvoja automobila koji će trošiti samo 1 litar dizela na 100 km.
Uprkos tome što je predstavljen prije više od 10 godina, XL1 i dalje izgleda kao nešto što je vremenskom mašinom stiglo iz Saj-faj budućnosti. Zapravo, čini se da je čak i kompanija Tesla dobila inspiraciju za dizajn iz XL1 kada je dizajnirala svoj futuristički robotaksi “Cybercab”.
VW je prvi put najavio svoj ultra štedljivi model 2002. godine, malim konceptnim dvosjedom nazvanim 1L, teškim samo 290 kg. Sedam godina kasnije, predstavio je L1, još jedan koncept sa kokpitom inspirisanim borbenim avionom koji je takođe služio kao najava konačnog XL1.
Serijska verzija premijerno je prikazana na Katarskom sajmu automobila 2011. Uprkos tome što je VW uložio nevjerovatnih milijardu evra u projekat, ograničili su proizvodnju na samo 250 primjeraka od kojih je samo 200 prodato javnosti po cijeni od 111.000 evra po modelu.
S obzirom na to koliko je malo XL1 proizvedeno, polovni primjerci rijetko idu u prodaju, ali jedan je upravo stigao na tržište u Velikoj Britaniji sa traženom cijenom od 69.950 funti (oko 84.000 evra), što i nije mnogo kad se ima u vidu šta se sve danas prodaje i za koje pare.
Prodaje se na stranici “Piston Heads” i to je jedan od samo 26 primjeraka u Velikoj Britaniji. Riječ je o modelu koji je bio 148. od 200 proizvedenih automobila za kupce, a prešao je oko 20.000 kilometara.
Sa sigurnošću se može reći da je XL1 bio daleko ispred svog vremena, ne samo sa svojim pogonskim sklopom, već i sa dizajnom. Prednji dio ima upečatljiva LЕD dnevna svjetla, a vrata su “leptir” koncepcije kao na super automobilima. Takođe, nema bočne retrovizore već kamere, što je u to doba bilo izuzetno rijetko.
Dvosjed pokreće dvocilindrični dizelski motor od 0,8 litara snage 47 KS i električni motor od 27 KS, što daje kombinovanih 68 KS i 140 Nm maksimalnog obrtnog momenta. Ovaj motor je povezan sa sedmostepenim mjenjačem koji snagu prenosi na zadnje točkove.
XL1 je brzo zaboravljen, dijelom i zbog “Dizelgejt” skandala koji je izbio nekoliko godina nakon njegove premijere. Folksvagen je od tada sve karte bacio na svoju električnu budućnost, i prilično se distancirao od svog dizelskog naslijeđa, čiji vrlo važan dio je i ovaj automobil.
B92