Čuvari vode bitku sa ribokradicama na Bilećkom jezeru

Da je Bilećko jezero bogato ribom čulo se na daleko. Prije neki dan se ponovo čulo da na vodama ovog hercegovačkog bisera ima onih nesavjesnih koji ribe hvataju nelegalno. Ribočuvari danonoćno vode borbu sa ribokradicama. Dobro im ide, opet su pronašli oko 200m mreža. 

“Digli smo preko 260 mreža za nekolike godine, digli smo dosta palangara, uglavnom sada je jezero čisto 90%, ovo deset posto će biti uvijek. Uvijek ima časnih ribolovaca i nečasnih. Što se tiče krivolova dobro smo ga iskorjenili. Na ovom jezeru su zabranjene mreže i palangari”, rekao je Spasoje Kapor, predsjednik SRD “Bileća”

Bilo je onih koji su ribe ubijali strujom i plinom ali sve je to poprilično iskorijenjeno. Jezerom gazduju tri društva, Bileća, Trebinje i Nikšić. U vodi bilećkog bisera pliva najmanje 16 vrsta ribe. Som, smuđ, šaran, pastrmka, deverika, strugač samo su neke vrste. Kapitalaca je na pretek. Dok peca na Trebišnjici ovaj ribolovac sanja o bilećkim kapitalcima.

“Lovio sam kapitalne pastrmke po pet kilograma, smuđeve skoro deset, soma kapitalca još nisam imao, to su somovi po dvadesetak kilograma. Znamo da u Bilećkom jezero somova i preko 100 kilograma”, rekao je Marko Mačkić, ribolovci iz Trebinje.

Ova dama se skromno hvali svojim ulovima.

“Na jezeru sam hvatala šarane od 2 3 kilograma, pastrmka je bila tri kila”, rekla je Еržebet Kovač iz Trebinja.

Za bogat riblji fond najzaslužnija je čista voda. Mnogo znači i HЕT-ovo stalno poribljavanje. U toku je zabrana ribolova na Bilećkom jezeru zbog mrijesta. Obala najveće vještačke akumulacije na Balkanu je duga 44 kilometra.

ATV