Pogledajte šta može poći po zlu u vašem organizumu ako ne unosite dovoljnu količinu tečnosti.
Ako NE UNOSITE DOVOLJNU KOLIČINU VODE tokom dana, EVO koje BOLESTI mogu nastati!
Voda čini 60% naše telesne težine, što samim tim govori u prilog tvrdnje da je izuzetno bitna komponenta našeg organizma. Vrlo je važna za naš opstanak i za preživljavanje.
Svaka ćelija i tkivo u našem organizmu zahtevaju vodu kako bi optimalno radili svoj posao. Potreba za vodom tj. količina koju trebamo piti varira od pojedinca do pojedinca.
Bubrežni kamenci
Pojačan unos tečnosti smanjuje rizik od ponovnog nastanka kamenaca izbegavanjem stvaranja koncentrovane mokraće. Ovaj rizik se smanjuje za 50% sa unosom više od 2 l tečnosti dnevno.
Međutim, kada je u pitanju prevencija stvaranja prvog kamenca u bubregu podaci iz studija su još uvek nekonzistentni.
Urinarne infekcije
Postoje neki dokazi da je nedovoljan unos tečnosti udružen sa nastankom urinarnih infekcija. S druge strane, pojačan unos tečnosti dovodi do ispiranja sluznice mokraćnih kanala te smanjenja gustine i kiselosti mokraće sa posledičnim smanjenjem adhezije (lepljenja) bakterija na sluznice mokraćnih kanala.
Kancer mokraćne bešike
Kancer mokraćne bešike po učestalosti nalazi se na petom mestu. Glavni faktori rizika za nastanak ovog tipa kancera su pušenje cigareta i izlaganje različitim hemikalijama.
Pojačan unos tečnosti može dovesti do smanjenja koncentracije kancerogenih supstanci i mokraće i njihovog efikasnijeg ispiranja.
- Autor: Budoar