25.2 C
Trebinje
Srijeda, 18 Juna, 2025
Naslovnica Vijesti U Trebinju o Hercegovačkom ustanku: Nakon 150 godina neke stvari u geopolitici...

U Trebinju o Hercegovačkom ustanku: Nakon 150 godina neke stvari u geopolitici se nisu promijenile

U Trebinju je danas nastavljena Međunarodna naučna konferencija „150 godina od Hercegovačkog ustanka: Uticaj na regionalnu bezbjednost i evropsku geopolitiku“, na kojoj naučni radnici iz 13 zemalja razgovaraju o pitanjima ovog ustanka, ali i o Velikoj istočnoj krizi i tome šta je tada proizvela.

Direktor Instituta istorijskih nauka Univerziteta u Istočnom Sarajevu Draga Mastilović rekao je da se posljedice Hercegovačkog ustanka, kao jednog od najznačajnijih događaja u novijoj istoriji srpskog naroda, osjećaju i danas.

„Taj ustanak nije bio lokalni događaj, već je otvorio Veliku istočnu krizu koja je izazvala ogromne turbulencije u Evropi i ostavila posljedice, naročito po srpski narod zapadno od Drine. Nakon toga uslijedila je austrougarska okupacija. Ustanak nije do kraja ispunio tada nacionalne ciljeve srpskog naroda i ostavio je posljedice kroz austrougarsku okupaciju, a vidimo da se i sada osjećaju recidivi tih događaja“, naveo je Mastilović.

Član Instituta za međunarodnu politiku i privredu Dušan Proroković smatra da je EU danas u krizi baš kao što je Otomanska imperija bila u drugoj polovini 19. vijeka.

„Važno je praviti paralele istorijskih događaja sa sadašnjim vremenom, jer ima političkih poruka i procesa koji su veoma slični današnjoj geopolitičkoj situaciju. Otomanska imperija stvorila je uslove za revoluciju, a slično se sada dešava u Evropi, jer vidimo čitav niz malih revolucija koji se odigravaju po svim evropskim zamljama“, kaže Proroković.

On je dodao da je druga polovina 19. vijeka donijela i bankrot Otomaske imperije, koja se neprestano zaduživala i počinjala da štampa novac, i upitao šta se danas različito dešava u svijetu u odnosu na to vrijeme.

Proroković kaže da postoji sličnost toga vremena i današnjice i u potrošenosti jedne ideologije.

„Ljudi su u drugoj polovini 19. vijeka željeli modernizaciju. Kad govorimo o geopolitici vide sa stalna borba između transatlanskih sila SAD i Velike Britanije sa Rusijom, koje neprestano nastoje da je potisnu. Front je danas par stotina kilometara sjeverozapadno od BiH, u Ukrajini, ali u načelu se tu ništa nije promijenilo“, smatra Proroković i dodaje da je sadašnja geopolitička situacija razlog za veliki broj učesnika iz inostranstva na ovom skupu.

Međunarodna naučna konferencija „150 godina Hercegovačkog ustanka: Uticaj na regionalnu bezbjednost i evropsku geopolitiku“ otvorena je juče u Nevesinju, a organizovao je Institut istorijskih nauka Univerziteta u Istočnom Sarajevu i Institut za međunarodnu politiku i privredu Beograd, uz podršku Ministarstva nauke, inovacija i tehnološkog razvoja Srbije i Ministarstva za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje RS.

Za jesen je najavljen i Zbornik radova sa ovog naučnog skupa.

Radio Trebinje