11.2 C
Trebinje
Srijeda, 4 Decembra, 2024
Naslovnica Trebinje Trebinje: Služba za radiološku dijagnostiku STUB ZDRAVSTVENE ZAŠTITE I PREVENCIJE

Trebinje: Služba za radiološku dijagnostiku STUB ZDRAVSTVENE ZAŠTITE I PREVENCIJE

„Bolest je starija od života, a liječenje jedno od najstarijih čovjekovih zanimanja“, napisao je doktor Vladimir Stanojević, srpski istoričar medicine. Još od praistorije su ljudi neprestano unapređivali svoje metode i pristupe u borbi protiv bolesti i to je dovelo do razvoja savremene medicine i brojnih medicinskih disciplina koje poznajemo.

Danas, radiologija, kao jedna od najvažnijih grana savremene medicine, igra ključnu ulogu u dijagnostici i liječenju brojnih bolesti. Od svojih početaka omogućava ljekarima da zavire u unutrašnjost ljudskog tijela bez potrebe za invazivnim procedurama. Ovaj napredak je doprinio razvoju medicinske prakse i značajno poboljšao ishode liječenja. Ipak, čini se da se radiologija najčešće povezuje sa ultrazvučnim pregledima, kako dijagnostičkim tako i preventivnim, a upravo se preventivni ultrazvučni pregledi smatraju ključnom metodom za sprečavanje mnogih bolesti.

Dobrobit pacijenata je prioritet tima Službe za radiološku dijagnostiku.jpg (316 KB)

Dobrobit pacijenata je prioritet tima Službe za radiološku dijagnostiku

„Medicinska radiologija je grana medicine koja se bavi primjenom raznih vrsta zračenja u cilju dijagnostikovanja i liječenja stanja, odnosno bolesti, a različite radiološke tehnike nam omogućavaju vizualizovanje ljudskog tijela iznutra kako bi se otkrilo postojanje patoloških promjena i kako bi se iste adekvatno i pravovremeno liječile. To je u osnovi bit radiologije i ono što je i mene kao ljekara zainteresovalo, usmjerilo i opredjelilo da se nakon osnovnih studija usavršavam u ovoj oblasti“, priča nam doktorica Radmila Ilić, koja je načelnik Službe za radiološku dijagnostiku tri godine.

„U Bolnici Trebinje, Služba sa radiološku dijagnostiku obuhvata kabinet za klasičnu radiologiju, kabinet za ultrazvučnu dijagnostiku i kabinet za CT dijagnostiku. U okviru ova tri kabineta obavljaju se brojne procedure: klasična i specijalna radiografisanja i radioskopski pregledi, ultrazvučni pregledi abdomena, urotrakta, dojki, vrata, mekih tkiva i zglobova kao i kompjuterizovani tomografski pregledi svih regija tijela u nativnim i kontrastnim studijama. Služba za radiologiju trenutno posjeduje dva šesnaestoslajdna CT aparata, tri digitalna RTG aparata, analogni mamograf, te ultrazvučni aparat, a od prije nepunih godinu dana je omogućeno slanje digitalne slike na daljinu putem PACS sistema pa je tako naša Služba dobila mogućnost konsultovanja sa drugim dijagnostičkim centrima što nam je od velikog značaja“, riječi su doktorice Ilić.

U Službi za radiološku dijagnostiku pored doktorice Radmile Ilić, radi i doktor Petar Gadža dok su tri doktorice, Milica Ružić, Aleksandra Mrkaić i Milica Kapor, na specijalizaciji i, prema riječima načelnice, Služba će doživjeti veliki napredak kada se vrate kao svršeni ljekari radiolozi. Pored ljekara i specijalizanata, Službu čini i sedam radioloških tehničara: Bojan Bogdanović, Smiljana Mitić, Srđan Šakotić, Nemanja Vuković, Nataša Perišić, Snežana Pujić i Marina Dreč, zatim tri medicinske sestre: Slavica Buđen, Ljiljana Kovačević i Biljana Novčić, i higijeničarka Dragana Grubačić.

Doktorica Radmila Ilić, načelnik Službe za radiološku dijagnostiku.jpg (232 KB)

Doktorica Radmila Ilić, načelnik Službe za radiološku dijagnostiku

„Mali tim ljudi, ali odabran da uspješno, uigrano, timski, profesionalno i uvijek spremno odgovori na sve potrebe i zahtjeve iz radioloških oblasti, a sve u cilju koristi i dobrobiti svih pacijenata koji gravitiraju ka našoj ustanovi. Posao u našoj Službi zahtjeva posvećenost, veliku odgovornost i požrtvovanost svakog pojedinca u našem timu, jer samo timskim radom možemo uspješno da odgovorimo na svoje obaveze, prije svega ljudske i moralne, u najhumanijoj profesiji. Za svakoga od nas je velika žrtva da pored redovnog rada, 15 dana u mjesecu budemo dostupni i na usluzi 24 časa dnevno jer u svemu tome ispaštaju naši lični životi i porodice, ali smo svjesni važnosti i neophodnosti naše dijagnostičke usluge i samim tim se lakše nosimo sa svim izazovima“.

Kako doktorica Ilić ističe, sve je veća stopa rasta oboljelih u gotovo svim granama medicine, kako u svijetu tako i kod nas, što posljedično iziskuje sve veću potrebu za dijagnostičkim procedurama u cilju blagovremenog otkrivanja, liječenja i praćenja stanja oboljelih.

„Ohrabrujuće je vidjeti kako se svijest i odgovornost našeg stanovništva podigla na viši nivo, što se ogleda u sve većem broju preventivnih pregleda. Naši sugrađani, bez obzira da li se radi o starijim ili mlađim kategorijama, sve više vode računa o svom zdravlju, što ukazuje na rušenje psihičkih barijera straha i stida. Upravo se tim preventivnim pregledima postiže rano otkrivanje rizičnih faktora i prekancerogenih lezija, a samim tim se postižu i bolji rezultati liječenja i veća uspješnost izlječenja“, priča nam načelnica Službe vidno zadovoljna što su apeli radiologa i onkologa imali rezultata i uticali na svijest ljudi.

Čini se, ovo je i jedan od načina kojim će se smanjiti broj teško oboljelih i smrtnih ishoda među pacijentima koji su imali veliku šansu za izlječenje, ali su je sebi uskrate odlaganjem ili izbjegavanjem preventivnih pregleda. Na koncu, odlazak kod bilo kog ljekara ne treba da bude bauk nego potreba i apsolutno normalna stvar.

„Činjenica je da je posao radiologa i drugih stručnjaka u dijagnostičkim granama medicine izuzetno odgovoran jer predstavlja osnovu za liječenje pacijenata. Pravovremeno prepoznavanje oboljenja je ključno za uspješnu terapiju, a samo saznanje koliko život pacijenta zavisi od našeg nalaza izaziva ogromnu dozu kontinuiranog stresa koji nas neprestano prati gdje god da smo, bez predaha. Činjenica je da se svakodnevno suočavamo sa dijagnostikovanjem teških oboljenja i pred nama je osjetljiv zadatak da pacijentu saopštimo nalaz, ohrabrimo ga i uputimo na dalje pretrage i procedure liječenja, a pritom mu dajući ljudsku i profesionalnu podršku u njegovoj predstojećoj i izuzetno teškoj životnoj borbi. Na kraju dana često odlazimo kući rastrojeni i pod utiskom raznih dijagnoza koje smo morali saopštiti pacijentu“, priča doktorica Ilić.

Doktorica Radmila Ilić i medicinske sestre Slavica Buđen, Ljiljana Kovačević i Biljana Novčić.jpg (310 KB)

Doktorica Radmila Ilić i medicinske sestre Slavica Buđen, Ljiljana Kovačević i Biljana Novčić

Trenutno, prema riječima načelnice Službe, liste čekanja za klasičnu radiologiju i kompjuteriziovanu tomografiju ne postoje, dok nažalost, zbog aktuelnog nedostatka kadra u Službi, postoje liste čekanja za ultrazvučnu dijagnostiku za čije funkcionisanje veliki doprinos daju i naše kolege sa drugih odjeljenja. Ultrazvučni kabinet trenutno odlično funkcioniše zahvaljujući pomoći doktora Dragana Čičkovića, doktorice Sanje Đurić, doktora Marka Bakmaza i doktora Gorana Andrijaševića.

Cijeli tim Službe za radiološku dijagnostiku svakodnevno teži napretku i proširenju znanja i vidika iz oblasti radiologije te redovno posjećuju kongrese, edukacije i seminare u regiji i okruženju. Radiologija sve više napreduje pa samim tim svaka edukacija je od krucijalnog značaja za doktore radiologe.

„Sa novom bolnicom planirana je nova i savremena oprema koja će biti velika odskočna daska za našu Službu, ali i velika obaveza, odgovornost i zadatak da je što bolje koristimo i iskoristimo za dobrobit zdravlja naših pacijenata. Zato pred nama stoje brojne edukacije, veliki trud i rad uz vjeru i nadu da ćemo time doprinijeti očuvanju zdravlja i uspješnijem liječenju naših pacijenata. Posebno nas raduje proširenje naše Službe iz oblasti MRI dijagnostike koja će našim Hercegovcima mnogo olakšati i ubrzati put do adekvatne dijagnoze, zbog koje trenutno moraju putovati u udaljene dijagnostičke centre“.

Da bi Služba uspješno funkcionisala ključna je saradnja radiologa i glavnog radiološkog tehničara što, rekli bismo, ne predstavlja problem u trebinjskoj Službi za radiološku dijagnostiku. Vedri i nasmijani, odaju utisak da im nijedan posao i zadatak ne pada teško i da su uvijek spremni da timski urade sve što je neophodno kako bi se pacijentima pružila pravovremena i tačna dijagnoza. Zato je neophodno predstaviti i glavnog radiološkog tehničara u Bolnici Trebinje, Bojana Bogdanovića, koji više od 30 godina radi u ovoj Službi, a funkciju glavnog tehničara obavlja od 2002. godine.

Bojan Bogdanović, glavni radiološki tehničar.jpg (273 KB)

Bojan Bogdanović, glavni radiološki tehničar

„Poziv koji sam izabrao je spoj tehnike i humanosti odnosno informatike i medicine. Ovaj posao je izuzetno težak i odgovoran i zahtjeva cjelodnevnu angažovanost i posvećenost. Pored toga, za medicinske tehničare u ovoj Službi je veoma značajno da idu u korak sa medicinskim i informatičko-tehnološkim inovacijama koje su u posljednjoj dekadi doživile ubrzani napredak. Dakle, zaduženja glavnog tehničara, ali i drugih tehničara su planiranje i priprema protokola snimanja i njihovo izvođenje, zatim održavanje aparature i zaštita, kako pacijenata tako i lična od X zračenja. To se, pored formalnog obrazovanja, postiže permanentnom edukacijom prije svega ličnom, ali i posjećivanjem kongresa, simpozijuma i raznih tipova edukacije. Sljedeća stepenica u razvoju Službe je opremanje iste MR-om“, priča nam glavni tehničar.

Bojan naglašava važnost posvećenosti svom poslu i pacijentima, kao i ljubav prema pozivu koji je izabrao jer su upravo te dvije stavke osnova za svaki napredak i uspjeh.

„Pored toga jedna od ključnih stvari je timski rad i kolegijalnost bez čega je uspjeh u medicini skoro nemoguć. U našem poslu je timski rad između radiologa, tehničara i medicinskih sestara početak i kraj svega i ukoliko mi kao tim ne možemo da funkcionišemo ni Služba ne može da bude efikasna koliko bi trebalo“, priča nam Bojan.

„U našoj struci se napredak odvija takoreći svjetlosnom brzinom što je posljedica enormno brzog razvoja tehnologije. S obzirom da bi u novoj bolnici trebalo da imamo novu i modernu opremu, realno je da očekujemo i da će naše usluge biti na jednom višem nivou i da ćemo brže, bolje i kvalitetnije odgovarati na potrebe naših pacijenata“, zaključuje Bogdanović.

Medicinska radiologija predstavlja ključnu granu medicine koja omogućava preciznu dijagnostiku i efikasno liječenje različitih bolesti kroz primjenu raznih vrsta zračenja. U Bolnici Trebinje, Služba za radiološku dijagnostiku pruža širok spektar usluga uključujući klasičnu radiologiju, ultrazvučnu i CT dijagnostiku. Ova služba, pod vođstvom doktorice Radmile Ilić, se konstantno usavršava i napreduje, a sve sa ciljem da pacijentima pruže što kvalitetniju zdravstvenu uslugu.

Glas Trebinja